Jó a színvonal a megyei amatőr labdarúgó-bajnokságokban, ahol azonban kevés a játékvezető – állítja Horváth László, az MLSZ megyei igazgatója.
Izgalmasabb, jobb focit láthattak ősszel a szurkolók a megyei első osztályban, amelyben ezúttal csak 15 csapat szerepel.
„Az amatőr licenc bevezetésével szigorodtak az előírások, az első osztályú indulásnak komoly követelményrendszere van, amely érinti az utánpótlás-, a létesítmény- és személyi feltételeket is. Megfelelő infrastruktúra, nagy létszámú utánpótlásbázis nélkül és képesítés nélküli edzőkkel nem lehet szerepelni az első osztályban. Ezekre nem tudott – vagy nem akart – megfelelni több egyesület, ezért alakult úgy, hogy idén csak tizennégy amatőr egyesület tudta vállalni a megyei első osztályt. Hozzájuk csatlakozott a Gyirmót második csapata, így alakult ki a tizenötös mezőny – árulta el Horváth László, az MLSZ Győr-Moson-Sopron megyei igazgatója. – Úgy gondolom, az osztály színvonalát emelte a gyirmóti tartalékcsapat szereplése. Bár több klub is hangot adott annak, hogy nem egyenlők a feltételek a felkészülésben, ennek ellenére az élcsoporthoz tartozók mérkőzései színvonalas összecsapásokat hoztak. Érdekesség, hogy jövőre már az SVSE is szeretne a fiataljaival csapatot indítani a megyei első osztályban.”
Az igazgató szerint Győr-Moson-Sopron megyében anyagi akadálya sehol sincs az amatőr egyesületek versenyzésének.
„Az egyesületek továbbra is élvezik a kilencvenszázalékos díjcsökkentés előnyeit. Talán nem kell megmagyarázni, hogy mekkora segítség például, hogy a százharmincezer forintos első osztályú nevezési díjból az egyesületeknek csak tizenháromezer forintot kell befizetniük, a többit az MLSZ pótolja ki a taós támogatásból. Amúgy mindig nagy öröm az új egyesületek jelentkezése. Ilyen volt ebben a bajnokságban a Gyárvárosi Cápák, amely a DAC II versenyeztetését vette át, így sokéves szünet után újra visszatért a labdarúgás az egykori Győri Elektromos-pályára. A Bogyoszló új szereplőként csatlakozott a megyei felnőttbajnoksághoz, a Harka és a Kisfalud pedig pár év szünet után visszatért a megyei foci vérkeringésébe. Országos szinten Győr-Moson-Sopron megyében van a legtöbb amatőr fociklub, játékengedéllyel rendelkező felnőtt labdarúgó.”
Horváth László szerint a megyei első osztályban emelkedett a színvonal.
„Négy-öt klub is odaérhet a dobogóra, s az őszi szezon végén nem lehet látni a kiesésre esélyeseket. Ezt a színvonal-növekedést mutatják az emelkedő nézőszámok is. Nincs csapat, amelyik biztosra mehetne bárki ellen. Példaként említhetem a listavezető vereségét Fertőszentmiklóson vagy a Győrszentiván hazai győzelmét a másik bajnokaspiráns ellen.”
Sokan tapasztalták, kevés a játékvezető.
„Sajnos már ott tartunk, hogy komoly gondot okoz akár a másodosztályban is három játékvezető küldése egy mérkőzésre. Ezen sürgősen változtatni kell, mert amekkora örömöt jelent a csapatok és játékosok számának a növekedése, olyan hatalmas gondot okoz az a tény, hogy a játékvezetők létszáma egyre kevesebb. Keressük az okokat, mindent elkövetünk a negatív tendencia megállítására. Támogatásban nincs hiány, a tanfolyamok évente rendre elindulnak, de elenyésző azoknak a száma, akik ezek után a pályán is maradnak. A játékvezetői bizottsággal kiemelten a játékvezetők megtartására s a létszámuk növelésére törekszünk. Ebben sokat segíthetnek a csapatok, a csapatvezetők és a szurkolók is. Sajnos a pályákon eluralkodott a játékvezetőket szidalmazó szurkolási divat.”
„Színvonalas, sportszerű mérkőzéseket várok tavasszal. Örülnék annak, ha a bajnokcsapataink vállalnák a felsőbb osztályba lépést. Bízom abban, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan tovább emelkedik az amatőr futballistáink száma, s minél több egyesület sikeres taós pályázatot nyújt be, amellyel a megyei futball-létesítményeink tovább gyarapodhatnak majd.”
December 2-3-án került megrendezésre Gyirmóton az Alcufer Stadionban, valamit a győri DAC pályán a Területi Amatőr Válogatottak Országos Nagypályás Tornája (TAVONT).
A megyei első osztályban szereplő SFAC labdarúgók és stábtagok kezdeményezésére hétfőn a SFAC 1900 SE „főzte” az ebédet a soproni mentőállomás dolgozóinak.
Február 22-én sportfejlesztési programok benyújtása, évértékelési elvek, elektronikus aláírás, ügyfélkapus rendszer témában tartanak TAO-tájékoztatót egyesületeknek.